Ханука - осемдневният празник на светлината в юдаизма, тази година започва на Коледа, което се е случвало само четири пъти от 1900 г. насам, съобщава Асошиейтед прес.
Защо Ханука е толкова късно тази година? Простият отговор е, че еврейският календар се основава на лунни цикли и не е в синхрон с Григорианския календар, който определя Коледа на 25 декември.
Живописни картини и колажи са представени в изложба в Арт център „Къща на художниците“ в Плевен. Автори на творбите са Ралица Цветкова и Константин Бурдиняшки – Кибур.
Тази експозиция се превърна в едно неочаквано добра комбинация за мен. Предизвикателство бе да подредя модернистичния артистизъм на Константин до романтичните живописни платна на Ралица, но смятам, че изложбата ще бъде интересна за голяма част от любителите на изобразителното изкуство, каза уредникът на арт центъра Владимира Йорданова.
Ралица Цветкова представя картини, вдъхновени от нейните пътешествия през последната година. Показва пъстротата на Италия. „Силно впечатлена от Венеция тя рисува атмосферата, старите сгради и магичните отражения във водата и ни потапя в един мечтан свят“, допълни Йорданова.
Константин Бурдиняшки участва в изложбата с няколко цикъ
Габровският камерен оркестър ще изнесе първия си за този сезон концерт от постоянния цикъл „Избрано от публиката“ в Художествена галерия „Христо Цокев“ на 27 октомври. Това съобщи Иван Стоянов, диригент на оркестъра.
„Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър № 3 из цикъла „Чудноватости“ от Антонио Вивалди, първото изпълнение в България на Концерт за цигулка и оркестър № 7 от италианския бароков виртуоз Пиетро Локатели, прочутото Адажието из симфония № 5 от Густав Малер и Вариации върху тема от Франк Брийдж от Бенджамин Бритън. Солист ще бъде живеещата в Лондон габровска цигуларка Деворина Гамалова“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровския камерен оркестър.
Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива на композитора, музиковед и диригент Христо Питев и възпитаници на висшите
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни за 2025 г., предаде Асошиейтед прес. Представени за всички музикални стилове - от рок и кънтри до рап.
Сред номинираните е и Брайън Адамс с песните Summer of `69 и Have You Ever Really Loved a Woman?, както и Майк Лав от групата „Бийч бойс“.
В Залата на славата на авторите на песни ежегодно се номинират както изпълнители, така и неизпълнители. Тази година в последната категория влизат продуцентите - Уолтър Афанасиев, помогнал на Марая Кери с нейния хит All I Want for Christmas Is You, Майк Чапман, който е съавтор на Love Is a Battlefield на певицата Пат Бенатар и Нарада Майкъл Уолдън, автор на How Will I Know?, изпълнена от Уитни Хюстън.
Тази годин
С прожекция на филм за историята на културната институция и тържествена церемония Габровският драматичен театър отбеляза своята 95-годишнина на 16 ноември.
На празника беше премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Той е специално създаден от част от екипа на театъра за юбилея.
През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово е станало ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното Народно читалище „Априлов-Палаузов“.
През 2023 г. комисия решава той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в града и така летоброенето да започва от 1929 г. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от създаването на театъра (създаден е като държавен театър на 10 октомври 1945 г.), а пр
Третата изложба на варненската „Галерия 33“ е празничен коледен звездопад с общо 80 картини и пластики от едни от най-известните български художници, съобщиха от културната институция.
Изложбата, озаглавена Art Gallery 33 x 3, предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията има произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника и са идеалният избор за подарък.
Художниците, чиито произведения са изложени, канят посетителите да преживеят празниците чрез техния артистичен поглед и да се потопят в красотата на празничната атмосфера.
Изложбата представя уникална селекция от картини, вдъхновени от магията на три емблематични повода - за Бъдни вечер с картини, пресъздаващи уютната традиция на семейството и домашния дух, за Коледа със светли и вдъхновяващи произведения, заредени с топлина и радос
Ханука винаги започва на 25-ия ден от еврейския месец Кислев - дата, която се намира между края на ноември и края на декември по григорианския календар.
За последен път Ханука е започвала на Коледа през 2005 г. Но терминът „Крисмука“ (комбинация от английските имена на празниците Christmas и Hanukkah) - обозначаващ припокриването на двата празника, е станал популярен преди това. Терминът придобива допълнителна популярност през 2003 г., когато героят Сет Коен в телевизионната драма „Кварталът на богатите“ (The O.C.) приема празника на сливането като почит към баща си евреин и майка си протестантка.
Актьорът Виктор Калев ще участва в коледно-новогодишната програма на Свищов с авторския си концерт-спектакъл „Грамофонът“, съобщиха от общинската администрация.
В него Калев споделя с публиката своите преживявания, трудностите, надеждите и радостите, като на фона на популярни български песни създава истинско театрално шоу. В него актьорът изпълнява множество роли и пее песни на любими български изпълнители.
Събитието ще се състои на 22 декември в салона на свищовското читалище и е продължение на традицията за благотворителност в подкрепа на лична или обществена кауза.
Събраните средства ще постъпят във фонд „Добро за Свищов“, който бе учреден преди една година по инициатива на кмета на общината д-р Генчо Генчев.
Средствата от него се използват за реализиране на проекти в сферата на културата, образованието, спорта, за подпомагане
Иранският рапър Тумай Салехи бе освободен от затвора, след като излежа едногодишна присъда за изказване срещу иранския режим, предаде Ройтерс.
През април Салехи беше осъден на смърт от Революционния съд по обвинения, свързани с размириците в страната през 2022-2023 г., но Върховният съд на Иран отмени тази присъда през юни.
Песните на рапъра подкрепяха протестите, предизвикани от смъртта в ареста на 22-годишната Махса Амини. Младата иранка от кюрдски произход бе задържана за непристоен външен вид, защото носела „неподходящ“ хиджаб.
Салехи бе арестуван през октомври 2022 г., припомня Ройтерс.
Десетото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“ бе открито тази вечер с 15-минутен поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо – в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК, под звуците на музика, създадена от Божидар Василев-Trombobby.
Лириката бе представена от младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. Към тях на сцената, също рецитирайки, се присъедини Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала. Тя даде старт на събитието, което ще продължи до 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“ в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.
На церемонията по откриването присъства министърът на културата
Изложбата „Вечният конферанс“ с рисунки от музейната сбирка на Националната художествена академия (НХА) ще бъде представена в галерия „Академия“.
Експозицията ще бъде открита на 11 декември и ще продължи до 2 януари, съобщават от НХА.
От екипа отбелязват, че експозицията „Вечният конферанс“ е част от музейната програма на Националната художествена академия и част от дългосрочен проект със същото заглавие, на който Академията слага началото през 2019 г. Целта й е да „отвори“ фонда на НХА както за студентите и преподавателите, така и за широката публика.
Организаторите на изложбата отбелязват, че музейната сбирка на НХА е една от най-старите колекции на българско изкуство.
„Нейното формиране започва със създаването на Държавно рисувално училище през 1896 г. Уникална по своя характер, тя включва в своит
Почти 200 европейски културни институции, предимно театри, отправиха в събота призив към евродепутатите да предприемат "спешни действия" срещу "атаките срещу свободата на изкуството".
Призивът, озаглавен "Съпротива сега: свободна култура", е подписан от ръководителите на институции, базирани в повечето държави на ЕС, но също и в други европейски държави, които не са членове.
Във Франция са го подписали ръководят на Фестивала в Авиньон, на оперните театри в Лион, Лил, Страсбург и Монпелие, както и театри.
"Наясно сме, че един от принципите на Европейския съюз е да не се намесва във вътрешните културни политики на своите държави членове", но "Ви молим да действате спешно в рамките на Европейския парламент" и "най-накрая да заемете ясна позиция", казват тези ръководители.
Те посочват примери за драстично намаляване на бюджета за култура, особено за изпълне
За някои равини пресичането на двата религиозни празника е благоприятен повод за междурелигиозно сътрудничество.
„Това може да бъде дълбока възможност за учене, сътрудничество и единение“, казва равинът Джош Стантън, вицепрезидент на Еврейските федерации в Северна Америка.
Равинът Моше Хауер, изпълнителен вицепрезидент на Ортодоксалния съюз, признава, че много евреи може да изпитват безпокойство, навлизайки в Ханука тази година. Но той изрази увереност, че повечето от тях ще запазят ключовата традиция: запалването на свещи на свещници менора и излагането им на показ там, където се виждат през прозорците на домакинствата и на обществени места.
„Позицията на нашата общност, че менората трябва да бъде на прозорците ни, на място, където обществото я вижда“, каза Хауер.
„Това е не толкова за нас, еврейската общност, колкото за света“, добави той. „Трябва да споделим тази светлина. Поставянето на менората на прозореца е нашият израз на стремежа да бъдем светлина сред народите.“